♥ | Gakuen Alice Fan Club © 2009 | ♥
Türkiye'nin İlk ve Tek Gakuen Alice Fan Sitesine Hoşgeldin!
Forumu ve mesajları görebilmek için üye ol ya da giriş yap.
Türkiye'nin İlk ve Tek Gakuen Alice Fan Sitesine Hoşgeldin!
Forumu ve mesajları görebilmek için üye ol ya da giriş yap.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın!

+3
Ice_Princess
₪Kristal KéLébék₪
Fairy_Tale
7 posters
YazarMesaj
Fairy_Tale
Akademi Müdürü
Akademi Müdürü
Fairy_Tale

Tavşan : 3608

Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın! Empty
MesajKonu: Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın!   Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın! Icon_minitimeSalı Haz. 16, 2009 6:58 am

Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın! Yazimkurali_4

ŞU HAİN EKLER [/size]
Özellikle yabancı sözcükler ve kısaltmalara yapılan eklerde hatalı kullanım çok yaygın. Örneğin IMF kısaltmasına den, ye, nin benzeri ekler yapıldığında bu kısaltmanın orijinal okunuşuna göre mi, yoksa Türkçe okunuşuna göre mi ek yapılacağı kestirilemiyor. Doğrusu eki Türkçe okunuşuna göre yapmak. Yani IMF kısaltmasının son harfi "f" olduğuna göre yapılacak ekin de bu yumuşak sessiz harfe uygun olması gerekir. IMF’e (okunuş şekli orijinal ef’ten) yazılışı ya da söylenişi yanlıştır. Doğrusu IMF’ye (okunuş şekli Türkçe fe) olmalı.

NE ZAMAN AYRI NE ZAMAN BİRLEŞİK?

Türkçe’de 1980 döneminde başlayan ayrı mı yazmalı, birleşik mi yazmalı konusundaki kaos hâlâ sürüyor. Örneğin "karabahtım" mı yazılmalı, "kara bahtım" mı yazılmalı gibi. Bu tartışmanın temelinde sözünü ettiğimiz dönemde ülkemizdeki dilbilimciler arasında ortaya çıkan "öztürkçe", "canlı ya da yaşayan Türkçe" bölünmesi yatıyor. Öztürkçe’yi savunanlar genellikle birleşik, "yaşayan Türkçe"yi savunanlar ise ayrı yazımdan yanadır. Genel kural olarak, eğer iki ayrı sözcük birleşip yeni ve bambaşka anlamlı bir sözcük oluşturuyorsa birleşik yazılmalıdır. Örneğin, sivrisinek, anamuhalefet, karabasan, kardelen, tümdengelim, ortaokul, altyapı, üstgeçit, karadelik gibi...

GELİYİM Mİ, GELEYİM Mİ?

Sık yapılan yanlışlardan biri de bu. Yani soru eklerindeki ilgeçlerin (edatların) yanlış kullanımı. Geliyim mi, söyliyeyim mi, ağlıyayım mı, başlıyayım mı, yatırıyım mı demek ya da yazmak yanlıştır. Doğrusu geleyim mi, söyleyeyim mi, ağlayayım mı, başlayayım mı, yatırayım mı olmalı...

ŞİİR VE NOKTALAMA İŞARETLERİ

Sık yapılan bir başka hata şiirlerde dize sonlarında virgül kullanılması. Yapısı gereği şiirde bir dize ya bir cümledir ya da alt dizelerde tamamlanacak olan bir cümlenin parçasıdır. Bir cümle olması halinde dize sonuna virgül değil nokta konulur. Ki bu da şiirin görselliği, estetiği ve anlatım kaygısı bakımından illa gerekmez. Ustaların noktalama işareti kullanmadan yazdığı pek çok güzel şiir olduğunu hatırlayın. Bir cümlenin parçası olması halinde ise her dizenin sonuna virgül koymak, bir yandan anlamı karmaşıklaştırır, söylemi zayıflatır, bir yandan da görselliği içinden çıkılmaz hale getirir. Eğer şiirde bölünmüş bir cümleden oluşan birden çok dize varsa, anlamı zayıflatmamak, söylem kaybının önüne geçmek amacıyla virgül kullanılabilir. Ama "bu dize bitti, cümle bitmedi, alt dize ya da dizelerde sürüyor" mantığıyla her dize sonuna virgül koyarsanız estetikten, içerikten ve okuma kolaylığından ödün vermiş olursunuz.

BOL NOKTA BOL HATA

Türkçe imla kılavuzunda "yan yana iki nokta" şeklinde bir noktalama işareti yok.

Ama "yan yana üç nokta" Türkçe imlasında yer alan bir noktalama işaretidir. Bunu unutmayın!

Milli edebiyat akımının ilk dönemlerinde Latin alfabesine geçişin karmaşası içinde kimi yazarların kullandığı "yan yana iki nokta" yanlışı kısa sürede düzeltildi. Çoğu zaman düzyazıda, özellikle şiirde yapılan bir başka nokta hatası "yan yana üçten çok nokta" ya da "sıralı nokta" koymak. "Sıralı noktalar", kural olarak, bir metinde "bilerek ya da eksik bilgilenme nedeniyle" atlanan veya çıkarılan bölümleri belirtmekte kullanılır. Ya da bir yazının içine herhangi bir metinden bir bölüm alındığında, alınan bölüm metnin başından değil başka bir yerinden başlıyorsa, bunu belirtmek için "sıralı nokta" kullanılır. Siz, şiir ya da düzyazınızdaki cümlelerin sonuna "anlamı ve söylemi güçlendirme" kaygısıyla "üçten fazla" noktayı sıralarsanız, ortaya çıkan anlam budur: Yani kastınızdan çok uzak ve tümüyle yanlış bir anlam.

NİDÂ'YI NÂDİM ETMEYİN

Nidâ, bildiğiniz gibi, ünlem işareti. Bu tür düşünce, duygu ve fikirleri içeren cümlerin sonlarında korku, şaşkınlık, hayret, üzüntü benzeri güçlü duyguları belirtmek için konulur. Bağırma, haykırma, isyan etme, zafer düzeyindeki bir sevinci belirtme gibi güçlü duguysallık ve şiddet içeriği bulunan cümleler de ünlem işaretiyle bitirilir. Bilinmeyen, belirlenemeyen, anlam verilemeyen durumların ifade edildiği cümlelerin sonuna bunu vurgulamak amacıyla yine ünlem işareti konulur.

Sık yapılan bir hata, ya da yanlış anlama nedeniyle başvurulan bir yöntem, bu tür cümlelerde güya anlamı güçlendirmek, vurguyu artırmak amacıyla art arda ünlem işaretinin kullanılması. Oysa art arda iki ya da üç ya da dört ya da daha fazla ünlem işareti Türkçe'nin noktalama işaretleri arasında yer almaz. Ünlem işareti bir kez kullanılır ve istenilen vurguyu yapar. Eğer cümleniz zaten doğuştan vurgusuzsa sizin art arda ünlem işareti koymanız onu ne güçlendirir ne de kurtarır. Olsa olsa zayıflığını iyice ortaya çıkarır. Bir yandan da bu kadar kalabalık "nidâ" bir "nidâ"yı "nâdim" eder. Yani üzer.

Şimdilik bu kadar. Kolay gelsin.
http://www.gakuenalice.forumdizini.com
₪Kristal KéLébék₪
Süper Moderatör
Süper Moderatör
₪Kristal KéLébék₪

Tavşan : 4663

MesajKonu: Geri: Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın!   Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın! Icon_minitimeSalı Haz. 16, 2009 7:32 am

Ben şahsen doğru yazıyorum. Herkes.
http://www.rock-forever.yetkinforum.com
Ice_Princess
Moderatör
Moderatör
Ice_Princess

Tavşan : 1607

MesajKonu: Geri: Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın!   Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın! Icon_minitimeSalı Haz. 16, 2009 10:09 am

Ben bu kurallara hep uyarım. 8)
Fairy_Tale
Akademi Müdürü
Akademi Müdürü
Fairy_Tale

Tavşan : 3608

MesajKonu: Geri: Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın!   Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın! Icon_minitimeÇarş. Haz. 17, 2009 6:35 am

Ben eskiden "Herkez" diye yazardım. Haberim yoktu. Yazılıda kompozisyon yazadık 40 puandı. (4. sınıf) Öğretmenimiz o yüzden 2 puanımı kırmıştı. 38 aldım maalesef. Birdaha da herkes diye yazdım yani hikayesi bu :D
http://www.gakuenalice.forumdizini.com
.!.eLiF.!.
Alice Profesörü
Alice Profesörü
.!.eLiF.!.

Tavşan : 2233

MesajKonu: Geri: Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın!   Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın! Icon_minitimeÇarş. Haz. 17, 2009 1:15 pm

:D hmm chok saoL
su oturayım mı vs. die oLanLarda kaRarsızLık yaSıodum
chok saoL payLasım iCn choK qsL :)
http://www.askherseyedeqer.eniyiforum.org
Tußa
Yıldızsız
Yıldızsız
Tußa

Tavşan : 83

MesajKonu: Geri: Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın!   Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın! Icon_minitimePerş. Haz. 18, 2009 8:19 am

ben bunları biliodum öğretmenimiz haftanın 7 günü beynimizi haşlıyor sağolsun :D
xsakurax
Moderatör
Moderatör
xsakurax

Tavşan : 2789

MesajKonu: Geri: Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın!   Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 05, 2009 3:13 am

Tußa demiş ki:
ben bunları biliodum öğretmenimiz haftanın 7 günü beynimizi haşlıyor sağolsun :D
ha ha çook komiksin nese paylaşım için sağol canım
http://aliceakademisi.yetkinforum.com/forum.htm
gakuenalice55
Buraya Kadar,Banlandın!
Buraya Kadar,Banlandın!
gakuenalice55

Tavşan : 311

MesajKonu: Geri: Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın!   Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın! Icon_minitimePaz Ocak 24, 2010 9:08 pm

Ya ben hep yanlışlık yapıyorum.

Bunu biraz doğru yaptım sanırım.
http://www.gakuenalice89.yetkinforum.org

Herkes, "Herkes"i Doğru Yazsın!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "Türkçe" Kampanyası Nerede Geçerli Olsun? (Herkes Buraya!)
» Türkçe "Turkche" leşiyor, "Dur" Diyen Yok!
» HERKES BAKSIN LÜTFEN!
» Hikaye (ÖYKÜ) (Herkes için edebiyat)
» Herkes Mutlaka Baksın! (İmza Kuralları)